Monday 23rd of July 2018

logo

Garaże i wiaty rolnicze - o czym warto pamiętać za nim zaczniemy budowę PDF E-mail

 

Ze względu na dużą różnorodność używanych pojazdów (samochody osobowe, dostawcze, ciągniki, maszyny samojezdne, itp.) w gospodarstwie rolnym wbrew pozorom nie jest wcale tak prosto dobrze zaplanować i zaprojektować funkcjonalny garaż dla rolnika. Co więc warto wiedzieć o budynkach garażowych za nim zainwestujemy pierwszą złotówkę w budowę.

 

Według przepisów, teoretycznie minimalne wymiary garażu (np. dla samochodu osobowego) to: 2,3 m na 5 m, wysokość 2,2 m a minimalne wymiary wrót wjazdowych to: wysokość 2 m, szerokość 2,3 m. Zaleca się zachowanie odległości między bokiem pojazdu a ścianą lub np. słupem, minimum 0,5 m. Dla osoby niepełnosprawnej odległość powinna wynosić minimum 1,2 m. Jeśli chodzi o garaże dla maszyn, przykładowo dla małych ciągników rolniczych wystarczający będzie garaż o szerokości 3 m, długości 6 m i wysokości 3 m (dla jednej maszyny), większe ciągniki wymagają stanowiska garażowego o wymiarach: szerokość 4,5 m, długość 7 m, wysokość 3,5 m. Aby na przyszłość ułatwić sobie pracę w gospodarstwie i w przypadku pracy ciągnika z niewiele szerszą, np. podwieszaną maszyną wjechać do garażu, warto zastosować wrota o szerokości minimum 3,5 m - 4,5 m. Dla dużych maszyn t.j. ciągniki o wysokich mocach, kombajny, sieczkarnie samojezdne potrzebujemy garaży jeszcze większych, np. długość 9 m, szerokość 5 m, wysokość 4,5 m (dla jednej maszyny). Pamiętajmy, że jeżeli posiadamy ciągnik z ładowaczem czołowym - turem, garaż należy wydłużyć o minimum 2 m a w przypadku ciągnika wyposażonego w przedni układ zawieszenia maszyn o minimum 1,5 m.

 

Jeżeli garaż dodatkowo ma pełnić rolę warsztatu, warto zaplanować również kanał (głębokość kanału to 1,4 m - 1,6 m) wyposażony w schody i oświetlenie o napięciu 24 V. Warto odpowiednio do naszych potrzeb rozplanować gniazda sieciowe, zasilające elektronarzędzia, będące na wyposażeniu naszego warsztatu.

 

W garażach jaki i warsztatach pamiętajmy o dobrej wentylacji, co najmniej grawitacyjnej, zapewniającej minimum półtora krotną wymianę powietrza na godzinę w garażach i warsztatach ogrzewanych, oraz wentylację naturalną przez otwory umieszczone w przeciwległych ścianach lub wrotach o łącznej powierzchni minimalnej 0,04 m2 na stanowisko postojowe w garażach naziemnych, nieogrzewanych.

 

Innych sposobem, wiele tańszym na przechowywanie maszyn są wiaty garażowe. Mogą być murowane (trzy ściany + otwarte wjazdy) lub oparte na konstrukcji stalowej obłożonej blachą trapezową. W budowie wiat stosuje się również konstrukcję drewniane obite deskami, pokrycie dachu stanowi blacha trapezowa. Drewno mimo zabezpieczeń przeciwwilgociowych jest bardziej narażone na wpływ warunków atmosferycznych przez co wiata drewniana wymaga częstych napraw. W dzisiejszych czasach droższe maszyny t.j. ciągniki czy kombajny warto jednak parkować w zamkniętych budynkach, chociażby z uwagi na kradzieże drogich maszyn rolniczych.

 

Większe gospodarstwa rolne z racji na areał, muszą posiadać większy park maszynowy co powoduje, że do przechowywania swojego sprzętu budują hale wielkopowierzchniowe. Taki obiekt jest dużo droższy od tradycyjnego budynku garażowego jednak może z powodzeniem służyć również do innych zadań, np. jako magazyn czy przechowalnia. Duże powierzchnie takiego obiektu (szerokość od 10 do 20 m - względy konstrukcyjne) pozwalają na swobodne manewrowanie nawet największymi maszynami.

 

Pamiętajmy także o przepisach przeciwpożarowych, które obowiązują w obiektach garażowych. Podstawową sprawą jest wyposażenie garażu w odpowiednie gaśnice. Środek gaśniczy, zastosowany w gaśnicy powinien umożliwić gaszenie paliw i instalacji elektrycznych. Niejednokrotne zlekceważenie owych zaleceń prowadzi do całkowitego spalenia dobytku sprzętowego i zniszczenia obiektu.

 

Planując budowę nowego garażu, warsztatu czy wiaty, pamiętajmy, że obiekt ma nam służyć przez długie lata a więc warto zastanowić się nad większym obiektem niż jest nam potrzebny na obecną chwilę. Mimo problemów z jakimi boryka sie polskie rolnictwo każdy chce sie rozwijać i prędzej czy później przybędzie mu sprzętu w gospodarstwie. Przy projektowaniu garażu oprócz narzuconych wymogów w przepisach warto także kierować się swoimi potrzebami.

 

mk


 

Polecamy...

 

 

 

 

Polecamy linki...

Statystyka

Content View Hits : 93930


Powered by Joomla!. Designed by: Free Joomla Theme, php5. Valid XHTML and CSS.